Všį Šilutės ligoninė

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Šilutės ligoninės hemodializės skyriui – 20 metų

hemodializes skyriusPraėjusį penktadienį Šilutės kultūros ir pramogų centre vyko respublikinė nefrologijos konferencija, į kurią buvo sukviesti gydytojai nefrologai, kitų specialybių gydytojai, dirbantys hemodializių skyriuose, šeimos, vidaus ligų, vaikų ligų ir kitų specialybių gydytojai. Konferencija surengta pažymint Šilutės ligoninės hemodializės skyriaus įkūrimo 20-metį. Tokia konferencija Šilutėje organizuota jau 4 kartą.

 

Konferencijoje aktualius pranešimus skaitė profesoriai Vytautas Kuzminskis, Inga Arūnė Bumblytė, Augustina Jankauskienė, Marius Miglinas, docentės Edita Žiginskienė, Inga Skarupskienė, Alanta Žilinskienė. Konferencijoje kalbėta apie sergamumą inkstų ligomis, situaciją Lietuvoje ir gydymo naujoves.

Svarbūs organai

Inkstai – maži, vos žmogaus kumščio didumo organai, tačiau labai reikalingi kenksmingoms medžiagoms, vandens ir druskų pertekliui šalinti. Inkstai svarbūs žmogaus kaulams ir kraujo ląstelėms, jie reguliuoja kraujo spaudimą. Inkstai kasdien išvalo kraują apie 40 kartų. Jei inkstai funkcionuoja gerai, žmogus irgi jaučiasi gerai. Sutrikus inkstų veiklai, organizmas neišvalomas nuo kenksmingų medžiagų apykaitos produktų, kurie ima kauptis žmogaus kraujyje, todėl sutrinka ir normali organizmo veikla. Palaipsniui vystantis inkstų nepakankamumui, kyla arterinis kraujospūdis, vystosi mažakraujystė, silpnėja kaulai, nukenčia kraujagyslės ir širdis. Tokiems pacientams padėti gali kraujo išvalymas nuo kenksmingų medžiagų, o organizmo – nuo skysčių pertekliaus. Jau 20 metų tokia procedūra atliekama Šilutės ligoninės hemodializių skyriuje, kuris daugeliui pacientų tapo tarsi antri namai – dializės atliekamos pacientams po 4 valandas triskart per savaitę.

Hemodializės paslaugų raida

Lietuvoje viena pirmųjų dializių buvo atlikta 1963 m. Vilniaus Šv. Jokūbo ligoninėje. Po 30 metų pirmosios dializės buvo atliekamos Klaipėdos ligoninėje. Šilutės ligoninėje hemodializės skyrius įkurtas prieš 20 metų. Šio skyriaus pradininkas buvo chirurgas Algis Starkus. Tuomet Šilutės ligoninė labdaros būdu buvo gavusi iš Vokietijos Frezenijaus firmos dializės aparatą ir lovą dializuojamiems pacientams. Šilutiškiai medikai džiaugėsi, tačiau tuo pačiu ir nerimavo, kas dirbs dializės aparatu. Pakviestas pasitobulinti į Vilnių chirurgas A. Starkus Šilutės ligoninėje ir buvo pirmasis pradėjęs dirbti dializės aparatu. Jam talkino medicinos sesuo Jolanta Venckienė, kuri ir dabar dirba skyriuje vyriausia slaugytoja. Po poros metų Vilniaus Antakalnio ligoninėje baigusi hemodializės kursus Šilutės ligoninės hemodializės skyriuje pradėjo dirbti gydytoja nefrologė Žydrė Dobilinskienė, kuri ir dabar vadovauja skyriui.

„Tuo metu Klaipėdos apskrityje turėjome geriausią aparatūrą, gerą vandens kokybę, todėl 4 metus hemodializavome ir vaikučius. Hemodializių kokybė ir pacientų savijauta labai pagerėjo, kai 1995 m. gegužės mėn. buvo pradėtos taikyti bikarbonatinės hemodializės. Gydant anemiją perversmą padarė eritropoetinas, kuris pradėtas skirti skyriaus pacientams nuo 1995 metų. Nebereikėjo masiškai transfuzuoti EM. Per 20 metų atlikta 25 526 dializės, iš jų 356 – vaikams. Džiaugiamės gera hemodializių kokybe, nuolat atnaujinama dializių aparatūra ir priemonėmis. Nuolat keliame kvalifikaciją kursuose ir konferencijose. Sėkmingas skyriaus darbas priklauso ne tik nuo aparatūros, bet ir nuo skyriuje dirbančios komandos. Galime pasidžiaugti atsakingai dirbančia vyr. slaugytoja Jolanta Venckiene, rūpestingomis slaugytojomis Dainora Stankuviene ir Raimonda Šmitiene, padėjėja Oksana Rylskyte. Tačiau turime ir problemų: pacientai neturi poilsio patalpų, prastos persirengimo patalpos, nerandama galimybių pacientus atvežti į hemodializių procedūras“, – apie skyriaus veiklą pasakojo gydytoja Žydrė Dobilinskienė.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

savivaldybee-valdzios-vartai

VPC-baneris-197x87

Nuorodos

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija - http://www.sam.lt

Valstybinė ligonių kasa - http://www.vlk.lt

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa - http://www.klaipedostlk.lt

Klaipėdos universitetinė ligoninė - http://www.kul.lt

Klaipėdos jūrininkų ligoninė - http://www.jurlig.lt

Respublikinė Klaipėdos ligoninė - http://www.rkligonine.lt

TLK-10-AM/ACHI/ACS - http://ebook.vlk.lt/e.vadovas/index.jsp

Šilutės rajono savivaldybė - http://www.silute.lt

Sekite mus

facebook logos PNG19751


.2


Informuojame,

kad dėl išankstinės registracijos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugoms gauti galima kreiptis
tel. 8 441 62 060 


Registratūra 
(8 441) 61 040


Priėmimo - skubios pagalbos skyrius 
(8 441) 61 041

 

į svetaine plakatas korupcija thumb medium400 0