Všį Šilutės ligoninė

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Per šalčių sezoną, Šilutės rajone tik vienas nušalimo atvejis

Viktoras-SileikisJau įžengėme į antrąją kalendorinio pavasario savaitę. Sinoptikai vis dar praneša, kad žiema nesitrauks ir šaltis dar karts nuo karto gali pasikandžioti. Laimei, per pirmuosius žiemos šalčius į Šilutės ligoninę buvo atvežtas vos vienas kraštietis su nušalusiomis galūnėmis. Sveikatos specialistai pastebi, jog kasmet nušalimų skaičius mažėja.

 

 

Tai patvirtino ir Šilutės ligoninės laikinai einantis Traumatologijos skyriaus vedėjo pareigas Viktoras Šileikis. Tačiau, kodėl nušalimų skaičius mažėja, atsakyti negali. Prieš dešimtmetį tokių atvejų buvo ypač daug. Esą kai tik prasidėdavo šalčiai, į skyrių veždavo nušalusius kone kasdien. Ortopedas-traumatologas spėja, jog pagerėjo žmonių socialinės sąlygos. Anot jo, itin aktyviai veikia nakvynės paslaugos. „Lyg ir gatvėse mažiau benamių, nes jie per šalčius jau turi kur pabūti“, - sakė gydytojas V. Šileikis. Jis pridūrė, jog sveikesnis ir žmonių gyvenimo būdas.

Tik vienas atvejis
Per šį šalčių sezoną, į Šilutės ligoninės Traumatologijos skyrių buvo atvežtas vienas žmogus su nušalusiomis pėdomis. Gydytojo teigimu, pacientas buvo išgydytas. „Aišku, nušalimo lygis, apžiūrėjus pacientą, atrodė kur kas didesnis. Vėliau jo būklė vis gerėjo, todėl neprireikė amputacijos“, - apie nušalimo atvejį papasakojo gydytojas.

Kaip atpažinti nušalimą?
Jeigu krečia šiurpulys ar drebulys – tai ženklas, jog kūnas praranda šilumą ir gali sušalti. Ortopedas-traumatologas paaiškino, kurie požymiai rodo, jog žmogus yra nušalęs. Pasak jo, pirmiausia nušalusioje vietoje matyti odos paraudimas, o vėliau toje vietoje išryškėja ir pabalusios odos plotai. Oda įgauna vaško blyškumą. „Šaltis išplečia kraujagysles, o pabuvus dar ilgiau šaltyje - kraujagyslės siaurėja. Tada blogėja audinių mityba ir atsiranda pabalusi oda. Net galima jausti skausmą, kuris po truputį apmiršta“, - dėstė gydytojas V. Šileikis. Jis pridūrė, jog dažniausiai nušąla blogai apsaugotos nuo šalčio kūno vietos. Tai rankų ir kojų pirštai, skruostai, ausys, nosis.

Ką daryti nušalus?
Tačiau, jeigu veidą ar kitas kūno vietas jau nušalote, gydytojas V. Šileikis vardija, kaip suteikti būtinąją pagalbą. „Jeigu nušalote, kuo skubiau reikia eiti namo, atšilti lėtai namuose. Žinoma, gerti šiltų skysčių ir šildyti kojas ar rankas, tačiau tik kambario temperatūros vandenyje. Ne aukštesnėje kaip 20 laipsnių temperatūros. Jeigu nušalote veidą ar kitą kūno vietą, tik netrinkite tos dalies sniegu. Mat girdime iš pacientų, kad kai kurie taip elgiasi. To daryti negalima, nes tikrai nuo to nesušilsite ir galite padidinti audinių pažeidimus“, - aiškino Traumatologijos skyriaus vedėjas. Be to, nuo užšalusios galūnės būtinai reikia nuimti avalynę, tačiau lėtai.
V. Šileikio teigimu, nerekomenduojama kaitinti nušalusių vietų karšta pūsle ar laikyti prie ugnies, glausti prie radiatorių, nes pažeistos vietos yra nejautrios ir galima lengvai nudegti.
Gydytojas pabrėžė ir tai, kad galvos nušalimas yra pavojingiausias. Mat galima susirgti sinusitu ar dar sunkesnėmis ligomis, todėl būtina saugotis.

Kaip saugotis?
Gydytojas V. Šileikis rekomenduoja laikytis griežtų taisyklių užklupus minusinei temperatūrai. Visų pirma prieš einant į lauką, reikia pasitepti veido odą: žandus, kaktą apsauginiu kremu nuo šalčio. Taip pat svarbu apsivynioti galvą šaliku ar užsidėti kepurę, nes smilkniai ir kakta turi būti pridengti. Žinoma, reikia autis šiltus batus ir mūvėti pirštines. „Nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga“, - šmaikštavo gydytojas V. Šileikis.

Parengė
Viktorija Skutulienė
VšĮ Šilutės ligoninė visuomenės informavimo specialistė

 

savivaldybee-valdzios-vartai

VPC-baneris-197x87

Nuorodos

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija - http://www.sam.lt

Valstybinė ligonių kasa - http://www.vlk.lt

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa - http://www.klaipedostlk.lt

Klaipėdos universitetinė ligoninė - http://www.kul.lt

Klaipėdos jūrininkų ligoninė - http://www.jurlig.lt

Respublikinė Klaipėdos ligoninė - http://www.rkligonine.lt

TLK-10-AM/ACHI/ACS - http://ebook.vlk.lt/e.vadovas/index.jsp

Šilutės rajono savivaldybė - http://www.silute.lt


.2


Informuojame,

kad  Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje nėra laisvų vietų.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus tel. 8 441 62 060 


Registratūra 
(8 441) 61 040


Priėmimo - skubios pagalbos skyrius 
(8 441) 61 041

 

Uz-sazininga