Všį Šilutės ligoninė

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Urologas apie prostatos vėžį: liga gali būti išgydoma ypač diagnozavus ją ankstyvoje stadijoje

 

SAM 7453 1 thumb120 120Europos urologų asociacija rugsėjo 15 dieną yra paskelbusi Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Všį Šilutės ligoninės urologo Edgaro Padimansko teigimu, profilaktiniai patikrinimai yra būtini, nes tik laiku diagnozavus ligą pasveikstama.

„Net 90 proc. atvejų prostatos vėžys gali būti išgydomas, ypač diagnozavus ligą ankstyvoje stadijoje. Aišku, po operacijos privalu ir toliau profilaktiškai tikrintis. Kelis kartus per metus svarbu lankytis pas urologą, kad prostatos vėžys neatsinaujintų”, - rekomenduoja E. Padimanskas. 

 

Kasmet Lietuvoje naujų prostatos vėžio atvejų nustatoma apie 2 tūkst. vyrų, kurių vis daugėja. Sergamumas šio tipo vėžiu Lietuvoje šiek tiek viršija Europos vidurkį, tačiau mirštamumas nuo prostatos vėžio šį rodiklį vis dar gerokai lenkia. Laimei, ankstyva diagnostika padeda gerokai sušvelninti šios ligos pasekmes ir išsaugoti paciento gyvybę. Urologas primena, jog nuo 2006-ųjų įgyvendinama vyriausybės remiama Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų. Ši programa skirta ir jaunesniems nuo 45 metų amžiaus vyrams, jei jų tėvai arba broliai yra sirgę prostatos vėžiu.

 

E. Padimanskas informuoja, kad pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka priešinės liaukos biopsiją, kuri yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti arba paneigti šios ligos diagnozę.

 

Jeigu yra nustatoma prostatos vėžio diagnozė, priklausomai nuo ligos išsivystymo, yra skiriamas chirurginis, spindulinis, hormonų ar chemoterapijos gydymas.  

 

„Norint pasitikrinti, jums tik reikia kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti nesudėtingą kraujo tyrimą – prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą. Tačiau neapsigaukite, jei atlikto PSA tyrimo rezultatai geri. Tai dar nereiškia, kad jums nebereikia lankytis pas urologą. Deja. Šis kraujo tyrimas parodo tik vėžio galimybę. Šeimos gydytojas matydamas kitus simptomus, būdingus prostatos vėžiui, privalo nukreipti urologo konsultacijai”, - informuoja urologas. 

 

Anot E. Padimansko, prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, nesukeldamas jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

 

Urologas pasakoja, jog neretai diagnozuojama ir prostatos vėžio pati pradžia. „Yra atvejų, kai pacientui nesiūlome jokio gydymo, o tik jį stebime. Tada jis kas tris mėnesius lankosi pas urologą, kartoja PSA tyrimą. Aš pacientą stebiu ir kartais randu auglį, tačiau miegantį. Jis dar vadinamas  kliniškai nereikšmingu prostatos vėžiu”, - apie kitus atvejus pasakojo E. Padimanskas ir pabrėžė, kad tokiu atveju pacientas jau žino apie savo ligą, kurią jį prižiūrintis gydytojas jau gali prižiūrėti ir ją kontroliuoti. 

 

Parengė

Viktorija Skutulienė

visuomenės informavimo specialistė

VšĮ Šilutės ligoninė

 

savivaldybee-valdzios-vartai

VPC-baneris-197x87

Nuorodos

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija - http://www.sam.lt

Valstybinė ligonių kasa - http://www.vlk.lt

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa - http://www.klaipedostlk.lt

Klaipėdos universitetinė ligoninė - http://www.kul.lt

Klaipėdos jūrininkų ligoninė - http://www.jurlig.lt

Respublikinė Klaipėdos ligoninė - http://www.rkligonine.lt

TLK-10-AM/ACHI/ACS - http://ebook.vlk.lt/e.vadovas/index.jsp

Šilutės rajono savivaldybė - http://www.silute.lt

Sekite mus

facebook logos PNG19751


.2


Informuojame,

kad  Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje laisvų vietų nėra.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus tel. 8 441 62 060 


Registratūra 
(8 441) 61 040


Priėmimo - skubios pagalbos skyrius 
(8 441) 61 041

 

Uz-sazininga