Všį Šilutės ligoninė

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rotavirusinės infekcijos guldo vaikus ir Šilutėje

Rota (roto) viruso sukeltomis ligomis kasmet pasaulyje serga apie 18 mln., Lietuvoje - 350 žmonių, tačiau ne visi atvejai diagnozuojami.
„Šiuo metu visoje šalyje sergančiųjų tiek, kad situaciją drąsiai galima vadinti epidemija, o mūsų skyriuje kasdien nustatome bent 2 naujus rotavirusinės infekcijos atvejus”, - sakė „Sveikatos šaltiniui” Šilutės ligoninės Pediatrijos skyriaus vedėja Vaidilutė INTIENĖ. 

Sergamumas infekcija didėja.

Tai daugiausia žarnyne parazituojantis virusas ir sukeliantis skrandžio bei žarnų uždegimą - gastroenteritą. Rota virusas, liaudyje dar vadinamas roto virusu, perduodamas per nešvarias rankas, užkrėstus daiktus, maistą, vandenį. Yra galimybė užsikrėsti ir nuo čiaudinčio ar kosinčio infekuoto žmogaus. Inkubacinis periodas trunka 1-3 dienas. Nuo naminių augintinių ar kitų gyvūnų neužsikrečiama, nes tarp jų plintančios atmainos žmogui nepavojingos.

Rotavirusinės infekcijos protrūkiai vidutiniškai sudaro apie 30 procentų visų žarnyno infekcinių ligų protrūkių. Sergamumas šia infekcija turi tendenciją didėti. Kasmet šalyje užsikrečia apie 3-4 tūkstančius gyventojų.

Rota virusai didžiuliais kiekiais išsiskiria su sergančiojo išmatomis iki 5 d. nuo ligos pradžios. Virusas gana atsparus išorės įtakai: ant daiktų ir vandenyje jis gali išlikti gyvas 10 dienų, ant rankų - 4 valandas. Kad žmogus apsikrėstų šia žarnyno infekcija, pakanka minimalaus virusų kiekio maiste, vandenyje, ant neplautų rankų ar daiktų, kuriuos maži vaikai mėgsta kišti į burną. Išmatų mikrodalelės gali patekti ir į oro dulkes, o kartu su jomis nukeliauti į vaiko nosiaryklę.

Roto virusine infekcija dažniau serga vaikai nuo 9 mėn. iki 5 metų, vieni nuo kitų užsikrečia kolektyvuose, gydymo įstaigose. Virusas, kaip ir gripo, aktyvesnis šaltuoju metų laiku. Tuo metu daugiau laiko praleidžiama uždarose patalpose, tad ir galimybė užsikrėsti rotavirusine infekcija padidėja.

Dėl skiepijimo siūlo pagalvoti

Liga dažniausiai pasireiškia ūmiai. Pagrindiniai simptomai - temperatūra, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmai. Vėmimas gali būti labai intensyvus, viduriavimas - net iki 10 kartų per dieną. Jis ypač pavojingas mažiems vaikams dėl progresuojančio skysčių trūkumo organizme, todėl susirgus vaikui reikia nedelsiant kreiptis į medikus.

„Pagrindinis gydymo principas subalansuoti ir palaikyti organizmo skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą. Antibiotikų jokiu būdu nereikia”, - sakė V.Intienė.

Gydymo pagrindą sudaro lengvai virškinamo maisto dieta (geriausia - vandenyje virtos kruopų košės be jokių priedų), reikia ir vartoti daug skysčių (iki 1,5-2 litrų per dieną). Elektrolitų balansui atstatyti tinka negazuotas, lengvai sūraus skonio mineralinis vanduo. Šviežių vaisių sulčių ar gėrimų reiktų vengti.

Ką gydytoja mano apie medicininę profilaktikos priemonę - vakciną nuo rotavirusinės infekcijos? Skiepo nuo rota viruso kaina svyruoja nuo 220 iki 270 Lt. 

Pediatrė įsitikinusi, kad skiepytis be svarstymų būtina nuo visų mirtinų ligų. „Skiepai nuo difterijos, poliomielito, stabligės, hepatito B ir kokliušo būtini. Bet ar reikia skiepyti nuo rotavisuro, vėjaraupių, tėvai turėtų gerai pasvarstyti”, - sakė ji.

V.Intienė įsitikinusi, kad visų grybelių ir virusų aplinkoje niekada nesunaikinsime, o ir nuo visų infekcijų neprisiskiepysime.

Be to, kiekvienas skiepas - tai į organizmą įvesta svetima genetinė informacija. Todėl kai kuriomis ligomis sergantys žmonės, ypač - alergiški, turėtų gerai pagalvoti, ar ji jiems reikalinga ir kaip reaguos jų organizmas.

Sergantieji labai išsenka

Plaunant rankas muilu, žūna didžioji dalis tokios kilmės virusų. Efektyviausiai veikia cloro turinčios dezinfekcinės priemonės. Vaiko žaislams valyti, dezinfekuoti nuo rotavirusinės infekcijos užkrato naudojamas muilo ar sodos tirpalas.

Klaidinga manyti, jog roto virusu galima užsikrėsti tik dideliame žmonių būryje, nes neretai rotavirusine infekcija serga kur kas daugiau darželių nelankančių mažylių, kurie auga namie su artimaisiais. Pediatrų nuomone, tai geriausiai įrodo, jog žmonės pamiršta nusiplauti rankas prieš valgydami ar bendraudami su vaikais.

Per pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje nėra buvę, kad nuo roto viruso sukeltų negalavimų kas nors mirtų, tačiau šis susirgimas, regis, lengvai pagydomas, vaikus labai išsekina: susirgus vemiama, karščiuojama, viduriuojama, netenkama daug kūno skysčių, atsiranda bendra organizmo intoksikacija. Taigi vaikams, kol pasveiksta, tenka gerokai pasikamuoti - jie kenčia pilvo skausmus, vargina aukšta temperatūra, reikia dėmesingos slaugos.

Nuo vaikų užsikrečia ir suaugusieji. Dauguma jų perserga lengviau, tik kurį laiką turi pagulėti namie. Bet, pasak V.Intienės, kai kuriais atvejais ir jie serga labai sunkiai.

Dažniausiai ligoninėje vaikai pasveiksta per 5 dienas ir išleidžiami namo. Persirgus rotavirusine infekcija, imunitetas išlieka visus metus, tačiau prasidėjus kito sezono protrūkiui vaikas vėl gali susirgti.

„Šį virusą žmogus per gyvenimą gali pasigauti net 5 kartus. Sunkiausiai sergama pirmąkart, vėliau liga jau būna lengvesnės formos”, - sakė gydytoja.

„Nepamirškime rankų higienos - plaukime jas ne tik pasinaudoję tualetu, prieš valgį, bet kiekvieną kartą grįžę iš parduotuvės, gatvės”, - pataria V.Intienė.

 

savivaldybee-valdzios-vartai

VPC-baneris-197x87

Nuorodos

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija - http://www.sam.lt

Valstybinė ligonių kasa - http://www.vlk.lt

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa - http://www.klaipedostlk.lt

Klaipėdos universitetinė ligoninė - http://www.kul.lt

Klaipėdos jūrininkų ligoninė - http://www.jurlig.lt

Respublikinė Klaipėdos ligoninė - http://www.rkligonine.lt

TLK-10-AM/ACHI/ACS - http://ebook.vlk.lt/e.vadovas/index.jsp

Šilutės rajono savivaldybė - http://www.silute.lt

Sekite mus

facebook logos PNG19751


.2


Informuojame,

kad  Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje laisvų lovų nėra.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus tel. 8 441 62 060 


Registratūra 
(8 441) 61 040


Priėmimo - skubios pagalbos skyrius 
(8 441) 61 041

 

Uz-sazininga