Naujienos
Minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, dėmesys profilaktikai
Kiekvienais metais gerinant švietimą ir didinant supratimą apie vėžį, siekiama sukurti pasaulį, kuriame būtų išvengiama milijonų mirčių nuo vėžio bei sudaroma galimybė visiems šia liga sergantiems žmonėms gauti vienodą kvalifikuotą pagalbą.
Primename ir raginame rajono gyventojus kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl nemokamų tyrimų atlikimo pagal šias Lietuvoje vykdomas profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos programas: krūties vėžio, gimdos kaklelio, prostatos ir storosios žarnos vėžio.
Šilutės ligoninėje vykdoma Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų. Kartą per 2 metus nemokamai atliekamas išmatų tyrimas, siekiant nustatyti storosios žarnos ląstelių pakitimus.
Storosios žarnos vėžys – antroji pagal dažnumą Europoje mirties priežastis tarp vyrų ir moterų. Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma apie 1500 naujų ligos atvejų ir šis skaičius nuolat didėja.
Pilvo pūtimas, erzinantis pilvo skausmas, silpnumo jausmas, mieguistumas, viduriavimas, sumažėjęs kūno svoris - tai pagrindiniai simptomai, kurie gali byloti apie rimtos ligos pradžią - storosios žarnos vėžį. Pacientai nejaučia stiprių ligos požymių, todėl dažnai aptinkamas vėlyvos stadijos storosios žarnos vėžys, kai gydymo efektyvumas mažesnis.
Šilutės ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojai ragina nedelsti ir profilaktiškai tikrintis tiek vyrus, tiek moteris. Ankstyvojoje storosios žarnos vėžio stadijoje, didžioji dalis pacientų pasveiksta.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 70 metų. Ši programa skirta ir jaunesniems nuo 45 metų amžiaus vyrams, jei jų tėvai arba broliai yra sirgę prostatos vėžiu.
Šilutės ligoninės gydytojas urologas Edgaras Padimanskas ragina vyrus bent kartą metuose išsitirti prostatą. Jo aiškinimu, apie 60-65 proc. visų biopsijų, kurios atliekamos Šilutės ligoninėje, yra teigiamos. Prevencinės prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – kuo anksčiau diagnozuoti ligą, nes tuomet yra daugiau galimybių ją išgydyti.
Norint išsitirti pagal šią programą, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai paaiškins ir supažindins su programa, ir paskirs reikalingus tyrimus. Vienintelė diagnostinė priemonė, leidžianti aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas – PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimas. Šis tyrimas, anot urologo, leidžia aptikti ne tik vėžines ląsteles, bet ir įvertinti galimo susirgimo riziką. Taigi, jei PSA tyrimo rezultatas teigiamas, tuomet būtina kreiptis į Šilutės ligoninę urologo konsultacijai.
Šis kraujo tyrimas parodo tik vėžio galimybę. Šeimos gydytojas matydamas kitus simptomus, būdingus prostatos vėžiui, taip pat nukreipia urologo konsultacijai.
Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa orientuota į 25–60 metų moteris, kurios apdraustos privalomuoju sveikatos draudimu, kartą per 3 metus gali nemokamai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Už šias paslaugas mokėti nereikia, nes ligonių kasos sumoka Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
Lietuvos moterų sergamumas gimdos kaklelio vėžiu tebėra vienas didžiausių Europoje. Efektyviau vykdyti prevencinę programą padėtų moterų pasiryžimas laiku kreiptis į savo šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą.
Šilutės ligoninėje atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
Vykdant gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą, sergamumą šia liga ir mirtingumą nuo jos galima ženkliai sumažinti, todėl 25–59 metų moterys kviečiamos neatidėlioti, nelaukti akivaizdžių ligos simptomų, o savo iniciatyva kreiptis į šeimos gydytoją arba akušerį ginekologą ir profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.
Krūties vėžys yra viena dažniausių moterų ligų visame pasaulyje. Nuo 2005 metų Lietuvoje vykdoma krūties vėžio prevencijos programa 50–69 metų amžiaus moterims kas dvejus metus.
Šilutės ligoninėje mamografijos tyrimai nėra atliekami, tačiau Šilutės ligoninės gydytojas chirurgas-onkologas Anatolijus Dementjevas ragina moteris nelaukti ir nuo 20 metų kartą per metus atlikti krūtų echoskopiją.
Susirgus krūties vėžiu, anot A. Dementjevo, moteris nejaučia jokių simptomų: nėra skausmo, ant odos nėra jokių pakitimų ir neįmanoma apčiuopti mazgelių. Jei moteris jau užčiuopia naviką, tikėtina, kad tai ne mažesnė negu antroji vėžio stadija, ar net didesnė. Iki pirmosios stadijos apčiuopti naviko neįmanoma, tai parodo tik atlikti tyrimai. Atlikus krūtų echoskopiją taip pat galima pamatyti pradinę vėžio stadiją.
Onkologo aiškinimu, krūtų echoskopiją – ištyrimą ultragarsu – svarbu atlikti kartą per metus nuo 20 metų, o nuo 50 metų kas 1 – 2 metus atlikti mamogramą – krūtų rentgenologinį ištyrimą.
Medikai ragina tiek vyrus, tiek moteris būti atsakingais už savo sveikatą ir tikrintis ne tik kilus įtarimams, bet ir profilaktiškai.
Primename, kad visiems tyrimams atlikti reikia gauti šeimos gydytojo siuntimą, tuomet galite iš anksto užsiregistruoti endoskopuotojo, urologo, ginekologo ar onkologo konsultacijai. Registracija vykdoma internetu: http://ipr.silutesligonine.lt/ arba telefonu: 8 441 610 40.
Rūpinkitės savimi ir būkite sveiki!
Šilutės ligoninės inf.